اسپم چیست ؟

اسپم ها یا همان هرزنامه های ایمیل هایی می باشند که به مقاصد مختلف مانند گمراهی کاربران ، جعل و سرقت اطلاعات ، هدایت کاربران به وب سایت های آلوده و یا اهداف تبلیغاتی به کاربران ارسال می شوند.

به صورت معمول ایمیل هایی که به صورت تبلیغاتی به کاربران ارسال می شوند را در دسته هرزنامه قرار نمی دهند اما خب ، دریافت ایمیل های زیاد در مدت زمان کم برای بسیاری از کاربران آزاردهنده می باشد .

اسپم ها به صورت ارسال ایمیل های فراوان به صورت همزمان به مقاصد مختلف می باشند که در بسیاری از موارد کاربران دریافت کننده این پیام ها تمایلی به دریافت آنها ندارند.

اسپم چیست ؟ قابلیت آنتی اسپم چیست ؟

اسپم

ایمیل های اسپم ارسالی به کاربران به صورت معمول از چند شیوه اقدام به گمراهی و در دام انداختن کاربران می نمایند که در ادامه اقدام به بررسی آنها می نماییم.

ایمیل های فیشینگ

در ابتدا برای بررسی این موضوع مفهوم فیشینگ را به صورت ساده بررسی می کنیم . فیشینگ گمراه نمودن کاربران از طریق ایجاد صفحات جعلی وب و یا جا زدن خود به عنوان یک شرکت یا وب سایت می باشد که باعث می شود کاربران به اشتباه اقدام به ورود اطلاعات خود و در نتیجه سرقت اطلاعات توسط هکر ها می شود.

ایمیل های فیشینگ ایمیل هایی می باشند که به تعداد بسیار زیادی از کاربران ارسال شده و با وعده های گوناگون از ایشان درخواست اطلاعات می نمایند.

برای نمونه حتما در صورتی که اینباکس ایمیل های خود را بررسی کنید ایمیل هایی را با این عنوان که شما برنده شده اید مشاهده می نمایید و با انتخاب لینک موجود در این ایمیل ها از شما درخواست می شود اطلاعات حساب بانکی یا اطلاعات دیگری را جهت وریفای و موارد دیگر وارد نمایید .

با وارد نمودن این اطلاعات نه تنها شما برنده جایزه ای نشده اید بلکه شخص هکر تمامی اطلاعات شما را ذخیره نموده و اقدام به سوء استفاده از آنها می نماید.

ایمیل های اسپم حاوی بدافزار

یک دسته دیگر از ایمیل های اسپم ایمیل هایی می باشند که دارای ضمیمه های نرم افزار های آلوده و بدافزار می باشند و در صورت دانلود آن توسط کاربر اقدام به اجرا شدن و گسترش خود در سطح رایانه و شبکه در دسترس می نمایند.

با توجه به اینکه این شیوه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد از باز نمودن و دانلود فایل های ضمیمه ایمیل های مشکوک ، ایمیل هایی با محتوای نا آشنا و یا ارسال شده از منبعی نا آشنا خودداری فرمایید .

ایمیل های جعلی

یک دسته دیگر از ایمیل هایی که به کاربران ارسال شده و به عنوان اسپم شناخته می شود دسته ای از ایمیل ها می باشد که کاربر اقدام به جعل آدرس فرستنده و معرفی خود به عنوان یک کمپانی معروف و بزرگ نموده از کاربران درخواست اطلاعات می نماید .

در این ایمیل ها هکر ها با استفاده از شهرت کمپانی های معتبر از کاربران درخواست کلیک بر روی لینک های موجود در ایمیل و وارد نمودن اطلاعاتی را می نمایند و ایشان را تهدید می کنند در صورت عدم وریفای حساب ایشان غیرفعال خواهد گردید .

به صورت معمول این ایمیل ها دارای لینک هایی نیز می باشند که از شما درخواست می شود بر روی آنها کلیک نمایید اما این لینک ها لینک های اصلی شرکت ارائه دهنده خدمات نبوده و لینک های جعلی می باشند بنابراین در صورت دریافت چنین ایمیل هایی اقدام به بررسی دقیق متن ایمیل و لینک های موجود در آن نمایید . 

توصیه اینکه بهتر است این ایمیل ها را نادیده بگیرید

راه های جلوگیری از آلوده شدن و دریافت اسپم

به صورت کلی شناسایی ایمیل های اسپم فعالیتی سخت و زمانبر می باشد . یکی از راه های اولیه معرفی نمودن آنها به سرویس دهنده ایمیل خود به عنوان ایمیل های اسپم می باشد .

با معروف و شناسایی این ایمیل ها به سرویس دهنده ایمیل خود با عنوان ایمیل اسپم ایمیل های دریافتی از سوی منبع یا متن های مشابه در طول مدت زمان با توجه به پیشرفت سرویس دهنده های ایمیل مانند جی میل شناسایی شده و به فولدر اسپم های شما انتقال می باشد .

راه دوم استفاده از یه نرم افزار ضد ویروس معتبر و ایمن مانند محصولات کمپانی ESET یا KASPERSKY می باشد . با استفاده از نرم افزار ضد ویروس در صورت اشتباه سهوی در یک سازمان نیز خیال شما راحت است که بدافزار مورد نظر از روی رایانه و دستگاه سریعا شناسایی و حذف شده و از اجرای آن و آلوده نمودن دیگر دستگاه های جلوگیری می نماید.

از محصولاتی که می توان جهت اطمینان و جلوگیری از ارسال و دریافت اسپم می تواند از رایانه های شخصی شما محافظت نماید می توان نرم افزار های زیر را نام برد :

پست قبلی

تروجان چیست ؟

پست بعدی

اسپای ور چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
× پشتیبانی