بدافزار چیست ؟

اصطلاح بدافزار به دسته ای از نرم افزار ها اطلاق می شود که در راستای هدفی خاص اما مخرب طراحی شده اند و با نفوذ به دستگاه های کاربران می توانند باعث ایجاد خسارت و از دست رفتن اطلاعات کاربران ، مزاحمت و جاسوسی اطلاعات کاربران می شوند.

به صورت معمول بدافزار ها در زمان ورود به دستگاه مورد نظر اقدام به انجام عملیات خاصی ننموده و در انتظار فرمان خاص یا انجام عملیاتی خاصی توسط کاربر می باشند و با توجه به دسته ای که در آن قرار دارند اقدام به انجام عملیات مخرب خود می نمایند.

بدافزار ها با توجه به شیوه آلوده سازی و گسترش دارای سه دسته اصلی می باشند که به شرح زیر می باشند :
  • ویروس های رایانه ای
  • تروجان ها
  • کرم ها

بدافزار

تمامی این دسته از بدافزار ها مخرب بوده تنها دارای ویژگی هایی در زمینه اجرا و شیوه عملکرد می باشند که آنها را در دسته بندی های مختلف قرار می دهد برای نمونه تروجان مانند ویروس که قابلیت تکثیر و کلون شدن را دارد عمل نمی نماید.

در ادامه هر کدام از دسته های ذکر شده را مورد بررسی قرار می دهیم.

  • ویروس های رایانه ای

ویروس های رایانه ای دسته از بدافزار ها می باشند که عملکردی مانند ویروس بیماری ها دارند و به همین دلیل به این نام شناخته می شوند. این بدافزار ها پس از ورود به دستگاه کاربر و اجرا شدن ، اقدام به تکثیر خود در دستگاه مورد نظر نموده و بخش های مختلف را آلوده نموده و کد خود را در بخش های مختلف تکثیر می نمایند. ویروس ها می توانند با رمزگذاری اطلاعات کاربران ، حذف اطلاعات کاربران ، تکثیر خود در بخش های مختلف و وارد نمودن کد خود به نرم افزار ها و بخش های مختلف امنیت دستگاه کاربران را تهدید نمایند.

  • تروجان ها

تروجان ها دسته ای از بدافزار ها می باشند که مانند ویروس ها قابلیت تکثیر خود را ندارند اما از عنصر فریب کاربر در راستای اجرا شدن استفاده می نمایند.

این دسته از بدافزار ها به صورت معمول خود را به عنوان یک نرم افزار مورد اعتماد معرفی نموده و منتظر عمل و اجرا کاربر می مانند. پس از اجرا شدن توسط کاربر اقدام به انجام عملیاتی که برای آن برنامه ریزی شده نموده و می توانند باعث مشکلات فراوانی در دستگاه کاربر شوند.

  • کرم ها

کرم های اینترنتی که به صورت معمول در سطح شبکه و سازمان ها تهدید بسیار بزرگی به حساب می آیند دسته ای از بدافزار ها می باشند که به صورت کاملا مستقل عمل نموده و سعی بر انتقال خود در سطح شبکه و دستگاه های دیگر متصل به دستگاه آلوده نموده و بدین وسیله خود را گسترش می دهند.

علاوه بر دسته های ذکر شده در بالا ، بدافزار ها را می توان در دسته ها و بخش های دیگری مانند جاسوس افزار ها  ، باج افزار ها و روت کیت ها دسته بندی نمود.

به صورت معمول آلوده شدن دستگاه شما به یک بدافزار دارای نشانه های خاصی می باشد که باعث می شود متوجه آلودگی شوید. البته در مورد جاسوس افزار ها به صورت معمول نشانه های زیر وجود نداشته زیرا این دسته از بدافزار بر مبنای عملیات پنهانی و سرقت اطلاعات کاربران طراحی شده اند و فعالیتی غیر از آن انجام نمی دهند.

  • کند شدن دستگاه

یکی از شایع ترین نشانه های آلودن دستگاه و رایانه های شخصی کاربران به یک بدافزار را می توان کندی آن نام برد.  بسیاری از بدافزار ها با توجه به اینکه اقدام به انجام عملیات خاصی مانند رمزگذاری اطلاعات یا تکثیر خود می نمایند باعث مشکلاتی مانند کندی در زمان انجام فعالیت های روزمره کاربران یا اشغال فضای دیسک دستگاه شما می نمایند.

  • مشاهده تبلیغات و پاپ آپ های مزاحم

یکی دیگر از نشانه های آلوده شدن دستگاه کاربران به بدافزار ها مشاهده تبلیغات مزاحم به صورت ممتد در دستگاه شما و در زمان استفاده از مرورگر می باشد .

شاید برای شما پیش امده باشد یا شنیده باشید که برخی افراد با باز نمودن مرورگر خود به یک صفحه وب سایت خاصی هدایت شده و یا تبلیغات مزاحم برای ایشان باز می شود. این مورد یکی از نشانه های آلوده شدن دستگاه کاربر به بدافزار می باشد که به صورت معمول اقدام به نمایش وب سایت های مخرب و آلوده به کاربر نموده که در صورت استفاده کاربر از این وب سایت ها و دانلود فایل از آنها ، دستگاه آنها نیز آلوده خواهد شد .

  • عدم دسترسی به فایل ها

یکی دیگر از رایج ترین نشانه های آلوده شدن دستگاه ، عدم دسترسی کاربران به فایل ها و اطلاعات خود می باشد . 

در این مورد کاربر نمی تواند به فایل خاصی یا نرم افزار خاصی دسترسی پیدا نموده ، در تلاش جهت دسترسی به آن ، فایلی با نام تغییر یافته پیدا می نمایند یا می توانند اقدام به پنهان نمودن و حتی تغییر پسوند فایل های شما نمایند.

موارد اعلام شده در بالا شایع ترین نشانه های آلودگی یک دستگاه به بدافزار می باشند .

دقت نمایید بسیاری از بدافزار ها به خودی خود وارد یک دستگاه نشده و یکی از مهم ترین فاکتور ها جهت نفوذ بدافزار ها به دستگاه کاربر ، خود کاربر می باشد .

برای مثال بسیاری از کاربران به صورت سهوی ایمیلی مشکوک را مشاهده نموده و اقدام به باز نمودن ایمیل و کلیک بر روی لینک های موجود در آن می نمایند که به صورت معمول کاربر را به یک وب سایت آلوده هدایت می نمایند.

در بسیاری از موارد این ایمیل های مشکوک دارای فایل های ضمیمه آلوده می باشند که کاربر ناآگاهانه اقدام به دانلود آنها نموده و همین اولین قدم جهت ورود بدافزار به دستگاه شما می باشد.

یکی دیگر از رایج ترین راه های نفوذ بدافزار ها به دستگاه کاربر دانلود نرم افزار ها از طریق منابع غیر معتبر می باشد . با توجه به گسترش نیاز به نرم افزار های ثانویه مانند ویرایشگر های فیلم و تصور ، نمایش دهنده فیلم و … و متاسفانه اقدام کاربران به دانلود این نرم افزار ها از وب سایت های غیر معتبر ، راه برای ورود بدافزار ها به دستگاه شما باز شده و با برداشتن این قدم ، بدافزار ها وارد رایانه شما یا گوشی هوشمند شما می شوند.

جهت جلوگیری از بدافزار ها ، نرم افزار های امنیتی بسیاری توسط کمپانی های امنیتی ارائه شده است که از معروف ترین آنها می توان به کمپانی های ESET و KASPERSKY را نام برد.

نرم افزار های متنوع ارائه شده توسط این کمپانی ها می تواند پاسخگوی نیاز های متفاوت کاربران باشد .

محصولات آنتی ویروس این دو کمپانی نیز مانند ESET Anti Virus کمک حال کاربران جهت بررسی وضعیت دستگاه های خود می باشد .

محصولات اینترنت سکیوریتی این دو کمپانی با نام های ESET Internet Security و KASPERSKy Internet Security از محصولاتی می باشند که جهت حفظ امنیت کاربران در دنیای آنلاین و تهدیدات آنلاین بسیار کاربرد دارد .

در انتها محصولات ESET Smart Premium و KASPERSKY Total Security محصولاتی می باشند که جهت تامین امنیت کاربران به صورت یک پکیج کامل همراه با ویژگی های فراوانی مانند آنتی فیشینگ ، ضد جاسوس افزار ، ضد بد افزار  کنترل والدین و … ارائه شده اند.

 

پست قبلی

ضد ویروس چیست ?

پست بعدی

کنترل والدین چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
× پشتیبانی