بدترین رمزهای عبور ۲۰۲۰ مشخص شدند

گذرواژه یکی از عوامل امنیت مهم حساب کاربری در فضای مجازی است. می‌توان رمزعبور را به کلیدی تشبیه کرد که تنها با آن می‌تواند وارد گاوصندوق پر از اطلاعات شد. با وجود اهمیت بسیار فراوان این عامل افرادی هستند که هنوز رمزعبور نامناسب و آسان برای حساب کاربری خود استفاده می‌کنند.

اگر بخواهیم واقع‌گرایانه به این مسئله نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که همه‌ی انسان‌های نمی‌توانند رمزعبور مناسب انتخاب کنند و هیچ‌وقت نیز قرار نیست همه از رمزهای عبور قدرتمند استفاده کنند. درحال‌حاضر، مردم حساب‌های کاربری زیادی دارند که باید از آن‌ها مراقبت کنند و انتخاب رمزهای قدرتمند برای هر‌کدام از آن‌ها مطمئنا برای همه امکان‌پذیر نیست. کاربران رمزی را دوست دارند که بتوانند سریع به‌خاطر بیاورند و نیازی نباشد برای نوشتن آن زمان زیادی صرف کنند. همچنین، مردم عموما از یک رمز در چندین حساب کاربری در پلتفرم‌های مختلف استفاده می‌کنند.

تاکنون، افراد و شرکت‌های مختلف برای تشویق کاربران به استفاده از رمزهای قدرتمند تلاش‌های زیادی کرده‌اند؛ اما همه‌ی آن‌ها بی‌ثمر بوده‌اند. از‌جمله‌ی این تلاش‌ها می‌توان به نرم‌افزارهای تولیدکننده‌ی رمزعبور اشاره کرد که می‌توانند در کمتر از یک ثانیه به شما رمزعبور عالی و قدرتمندی ارائه دهند. حتی برنامه‌هایی نیز طراحی شده‌اند که می‌توانند مکانی برای ذخیره‌ی رمزهای عبور کاربران باشند و تنها کافی است رمزعبور خود برنامه را حفظ کنید. برخی وب‌سایت‌ها حتی برای ازبین‌بردن کامل رمزهای عبور سنتی سرمایه‌گذاری زیادی کرده‌اند.

با وجود تمام تلاش‌های چند سال گذشته، باز‌هم کاربران رمزعبورشان را چندان تغییر نداده‌اند. اکنون که در هفته‌های پایانی ۲۰۲۰ هستیم، فهرستی از ۲۰۰ رمزعبور رایج منتشر شده است که شباهت بسیار زیادی با فهرست سال گذشته دارد. این موضوع نشان می‌دهد که هنوز حساب‌های بسیاری در سراسر اینترنت وجود دارند که در‌مقابل حمله‌های هکرها آسیب‌‌پذیر هستند. درست است که مهاجمان همیشه راه‌های جدیدی برای دسترسی به اطلاعات کاربران پیدا می‌کنند، کاربران خود باید در مرحله‌ی اول شاه‌‌کلید حساب خود را به‌راحتی دراختیار آن‌ها قرار ندهند

اشتراک گذاری در ::

افزودن نظر شما