تروجان چیست ؟

تروجان ها دسته ای از نرم افزار هایی که با عنوان بدافزار شناخته می شوند می باشند که با ورود به دستگاه کاربران اقدام به ایجاد یک راه نفوذ برای هکر ها و افراد ایجاد کننده برای آن می نماید و از آن طریق این افراد به اطلاعات دستگاه شما ، دسترسی ها و باقی اطلاعات مهم شما دسترسی پیدا خواهند نمود.
تروجان ها از عنصر فریب برای نصب در دستگاه کاربران استفاده می نمایند بدین صورت که در ابتدای امر و مشاهده چنین نرم افزار هایی احتمالا دچار اشتباه شده و آن را یک نرم افزار معتبر تشخیص دهید .
این بدافزار ها به قصد دسترسی و حمله به نقطه خاصی از دستگاه کاربران طراحی شده و پس از ورود اقدام به قرارگیری در محل مورد نظر و ایجاد راه نفوذ در دستگاه شما می نمایند.
تروجان ها به صورت معمول قابلیت تکثیر و انتشار ندارند و این مورد یکی از تفاوت های شیوه عملکرد آن با ویروس ها می باشند. در عین حال وجود تروجان در دستگاه شما خطرناک بوده زیرا یک راه نفوذ برای دسترسی به اطلاعات شما وجود دارد .

تروجان

به صورت کلی تروجان ها بر اساس عملکرد به 4 دسته کلی تقسیم بندی می شوند :

دسته اول و بسیار نام آشنا برای بسیاری از کاربران banker trojan می باشد . همانطور که از نام این دسته از بدافزار ها مشخص می باشد شیوه عملکرد این دسته نصب بر روی دستگاه کاربران و سرقت اطلاعات بانکی ایشان می باشد . این دسته با هد سرقت اطلاعات و حساب های بانکی کاربران طراحی شده اند و با توجه به این مورد بسیار خطرناک می باشند.

دسته دوم تروجان هایی می باشند که راه نفوذ را بر روی دستگاه شما باز گذاشته که به backdoor trojan معروف می باشند. این دسته پس از قرار گیری در دستگاه کاربران یک راه نفوذ دائمی برای شخص یا گروه ایجاد کننده خود و هکر ها قرار داده که باعث می شود ایشان همواره به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی داشته و به صورت آزادانه اطلاعات مورد نظر خود را استخراج نمایند.همچنین با توجه به دسترسی راه نفوذ به دستگاه شما ، هکر می تواند اقدام به ارسال ایمیل از سمت شما ، دریافت اطلاعات شخصی شما و اقدامات از این قبیل نمایند.

دسته سوم دسته بسیار خطرناکی بوده که با عنوان rootkit ها شناخته می شوند. این دسته از تروجان ها به صورت معمول از انجام امور غیر عادی خودداری نموده و سعی بر فریب کاربر به عنوان یک برنامه معتبر داشته تا مدت زمان بیشتری بر روی دستگاه کاربران باقی مانده و اقدام به ایجاد دسترسی برای هکر می نمایند. طبیعت با قرار داشتن بیشتر یک بدافزار بر روی دستگاه شما و عدم اطلاع شما ، ایشان می توانند به اطلاعات بیشتری از شما دسترسی داشته باشند.

دسته آخر ، بدافزار های دانلود کننده و انتقال اطلاعات می باشند بدین صورت که راهی را جهت انتقال اطلاعات بر روی دستگاه کاربر ایجاد نموده و از آن طریق هکر میتواند اقدام به ارسال اطلاعات و یا دریافت اطلاعات از دستگاه کاربر را به آسانی انجام دهد.

به صورت کلی مقابله با بدافزار هایی مانند تروجان ها یا بدافزار ها پس از آلوده شدن امری تخصصی و نیاز به بررسی دقیق و مشاوره با یک متخصص امنیت دارد اما انجام اقداماتی در ابتدای امر می تواند از آلوده شدن دستگاه شما پیشگیری نماید.
همواره اقدام به دانلود نرم افزار ها و فایل های مورد نیاز خود از مراجع مورد اطمینان و امن نمایید . امکان دارد وب سایت یا لینکی از طریق ارسال پیامک یا ایمیل یا اعلام لینک های غیر معتبر باعث ورود شما به آنها شده که پس از دانلود نرم افزار به صورت معمول یک بدافزار وارد دستگاه شما خواهد شد .
همواره یک نرم افزار آنتی ویروس بروز و قابل اطمینان بر روی دستگاه و شبکه شما نصب شده باشد که از دستگاه شما به دقت مراقبت نموده و همراه فایل ها و فعالیت نرم افزار های در حال اجرا را بررسی نماید. در حال حاضر ابزار های قدرتمندی جهت پیشگیری از ورود چنین بدافزار هایی وجود دارند که توسط کمپانی های معتبر مانند ESET در اختیار کاربران قرار دارند ؛ برای نمونه :

ایمیل های ورودی را به دقت بررسی نمایید . در صورت مشاهده ایمیل های مشکوک ، از باز نمودن این ایمیل ها ، دانلود فایل های ضمیمه این ایمیل ها و کلیک بر روی لینک های موجود در این ایمیل ها خودداری نمایید .

پست قبلی

جاسوس افزار چیست ؟

پست بعدی

اسپم چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
× پشتیبانی