جاسوس افزار چیست ؟

دنیای امروز دنیای اطلاعات می باشد و اطلاعات قدرتمند ترین و مهم ترین فاکتور در دنیای آنلاین و زندگی روزمره می باشد و دقیقا همین اطلاعات دلیلی بر وجود بدافزار هایی می باشد که با نام جاسوس افزار یا Spyware شناخته می شوند.

جاسوس افزار ها بدافزار هایی می باشند که بر خلاف ویروس ها یا تروجان ها اقدام به آلوده نمودن ، حذف یا رمز گذاری اطلاعات یا انجام عملیات خاصی نمی نمایند بلکه صرفا اقدام به مشاهده رفتار کاربر و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز خود می نمایند و در حقیقت حریم شخصی کاربران را نقض می نمایند زیرا جاسوس افزار ها بر روی تمامی فعالیت ها و اطلاعات وارد شده و یا خارج شده توسط کاربر در دستگاه یا شبکه ای که در آن نفوذ نموده است نظارت نموده و آنها را به شخص ایجاد کننده آن بدافزار ارسال خواهد نمود.

جاسوس افزار

با توجه به شیوه فعالیت جاسوس افزار ها شناسایی آنها بسیار مشکل می باشد .

جاسوس افزار ها تنها با یک هدف فعالیت می کنند : جمع آوری اطلاعات ؛ بنابراین برای بسیاری از افراد و همچنین کمپانی های بزرگ استفاده از ابزار هایی جهت جلوگیری از فعالیت چنین بدافزار هایی ضروری می باشد. چه بسا یک کارمند به صورت ناخواسته اقدام به دانلود یک نرم افزار یا کلیک بر لینکی نموده که باعث وارد شدن یک بدافزار به شبکه یک شرکت بزرگ شده در نتیجه تمامی اطلاعات آن شرکت و افراد حاضر در آن در خطر خواهد افتاد.

مراحل آغاز به فعالیت و ورود یک جاسوس افزار به دستگاه شما را می توان در مراحل زیر خلاصه نمود :

 

 • ورود به دستگاه از طریق نصب یک نرم افزار ، دانلود فایل ضمیمه و یا ورود به وب سایت آلوده
 • مانیتور اطلاعات و فعالیت های انجام شده با جمع آوری اطلاعات و ثبت اسکرین شات
 • ارسال اطلاعات سرقت شده به شخص هکر
به صورت معمول جاسوس افزار ها به دنبال اطلاعات شخصی کاربران مانند اطلاعات به شرح زیر می باشند :
 • اطلاعات ورود و لاگین شما ( یوزرنیم و پسورد ها )
 • اطلاعات حساب های بانکی کاربران
 • بررسی رفتار کاربران در فضای آنلاین
 • جمع آوری اطلاعات در رابطه با ادرس ایمیل هایی که کاربر با آنها در ارتباط می باشد.

 

جاسوس افزار ها نیاز دارند با توجه به شیوه فعالیتشان به صورت بسیار مخفیانه و بدون جلب توجه و شناسایی توسط کاربر وارد دستگاه مورد نظر شده و بر روی آن نصب شوند.

با توجه به شیوه فعالیت آنها به صورت معمول یکی از راه های نفوذ و نصب آنها بر روی دستگاه ها ، همراه شدن این بدافزار ها همراه با پکیج های نرم افزاری می باشد .

راه دیگر نفوذ جاسوس افزار ها مانند دیگر بدافزار ها از طریق ضمیمه های ایمیل و یا وب سایت های الوده می باشد که با کلیک کاربر بر روی آنها به صورت ناخواسته وارد دستگاه کاربر شده و سپس اقدام به جمع آوری اطلاعات می نمایند.

 

جاسوس افزار ها در 4 دسته بندی کلی تقسیم بندی می شوند :
 • جاسوس افزار های تروجان ها که از طریق بدافزارهای تروجان وارد دستگاه شما می شود.
 • Adware ها که اقدام به فروش اطلاعات شما جهت تبلیغات می نمایند.
 • Tracking cookie files که از طریق یک وب سایت می تواند وارد شده و فعالیت های شما را در سطح وب دنبال می نماید.
 • ابزار های مانیتور اطلاعات حساس شما مانند keylogger ها که اقدام به سرقت اطلاعات شما می نماید.

 

هر کدام از این دسته از جاسوس افزار ها اطلاعاتی که مد نظر خود را می باشند را جمع آوری نموده است و به شخص مدنظر ارسال می نماید.

 

مشکلات ایجاد شده توسط جاسوس افزار ها

یکی از بزرگترین مشکلات ایجاد شده توسط جاسوس افزار ها سرقت اطلاعات کاربران و جعل هویت می باشد . با توجه به اینکه جاسوس افزار ها می توانند اقدام به سرقت اطلاعات نمایند می توانند اطلاعات حساس را در ازای مبالغی به فروش رسانده یا اقدام به استفاده از این اطلاعات جهت جعل هویت و استفاده های نامناسب نمایند.

برخی جاسوس افزار هایی که طراحی نامناسبی دارند اقدام به استفاده و مصرف مناسب دستگاه شما به آرامی نموده و باعث کندی و  ایجاد هنگ شدن های مقطعی در دستگاه شما می شوند.

برخی جاسوس افزار ها نیز دارای این قابلیت می باشند که ابزار های امنیتی نصب شده بر روی رایانه شما را غیر فعال نمایند.

همچنین برخی جاسوس افزار ها با توجه به اینکه اقدام به سرقت اطلاعات و دنبال نمودن تجربه شما در محیط وب می باشند می توانند اقدام به هدایت شما به صفحات وب ناخواسته یا صفحات وب آلوده نمایند که این امر خود باعث مشکلات دیگر خواهد شد.

 

حفاظت از دستگاه خود در برابر نفوذ جاسوس افزار ها

در مرحله اول جهت حفاظت از دستگاه خود می بایست اقدام به انجام امور ایمنی اولیه مانند عدم ورود به وب سایت های آلوده و مشکوک و عدم باز نمودن ایمیل های مشکوک نمایید .

البته این راه همواره پاسخگو نمی باشد. توصیه می شود همواره یک نرم افزار اینترنت سکیوریتی قدرتمند و بروز بر روی دستگاه خود نصب داشته تا تهدیدات را شناسایی و اقدام به مقابله با آنها نماید.

دقت نمایید از ابزار های ضد جاسوس افزار رایگان که در محیط وب مشاهده می نمایید استفاده ننموده و تنها از نرم افزار های معتبر استفاده نمایید . چه بسا بسیاری از این ابزار ها تقبلی و خود نیز یک جاسوس افزار می باشند.

 

در دستگاه های مختلف توصیه می شود راه های زیر را جهت حفاظت از اطلاعات خود منظور نمایید .

 • در گوشی های همراه همواره تلاش نمایید نرم افزار ها را تنها از منبع و سورس اصلی مانند پلی استور ها دانلود نمایید و از دانلود نرم افزار ها از مراجع دیگر خودداری نمایید.
 • تنها نرم افزار ها معتبر و دارای اطمینان از مراجع و کمپانی های مورد اعتبار را دانلود نمایید و از دانلود هر نرم افزار جدیدی خودداری نمایید.
 • در گوشی های هوشمند خود در زمان نصب نرم افزار ها به پرمیشن هایی که این نرم افزار ها نیاز دارند دقت نمایید. بررسی نمایید آیا واقعا این نرم افزار ها نیاز به این دسترسی ها جهت فعالیت دارند یا خیر؟
 • به صورت معمول بر لینک هایی که در پیامک ها یا پیام هایی که از طریق پیام رسان ها ارسال می شود توجه ننموده و بسیار مراقب باشید. بسیاری از این لینک ها شما را به یک وب سایت آلوده هدایت می نمایند.
 • در رایانه های شخصی به دقت به ایمیل های دریافتی دقت نمایید و ضمیمه ها و لینک های موجود در آن را با احتیاط بررسی نمایید .
 • از نرم افزار های امنیتی بروز و مطمئن استفاده نمایید . کمپانی های بزرگ امنیتی اقدام به ایجاد محصولات در راستای حفاظت از اطلاعات کاربران در برابر بسیاری از بدافزار ها مانند جاسوس افزار ها نموده اند که محصولات کمپانی های ESET و KASPERSKy را می توان نام برد. برای رایانه های شخصی محصولات زیر را می توانید از این دو کمپانی در نظر داشته باشید :

 

 

پست قبلی

کنترل والدین چیست؟

پست بعدی

تروجان چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
× پشتیبانی