ضد ویروس چیست ?

با گسترش روز افزون استفاده از رایانه های شخصی و دسترسی کاربران به اینترنت ، در راستای تامین امنیت در دنیای آنلاین این سوال بین کاربران مطرح شده است که بهترین ضد ویروس چیست ؟ کدام آنتی ویروس برای استفاده روی ویندوز یا سیستم عامل دیگر مناسب است ؟

ضد ویروس چیست

ضدویروس چیست و دقیقا چه می کند ؟

نرم افزار های ضد ویروس ( آنتی ویروس AntiVirus ) نرم افزار هایی می باشند که در راستای تامین امنیت سیستم عامل مورد استفاده کاربران در برابر تهدیدات موجود در فضای مجازی و دنیای آنلاین و مقابله با انواع تهدیدات اینترنتی مانند کرم ها ، باج افزار ها ، ویروس های رایانه ای و .. طراحی شده اند.

نرم افزار های ضد ویروس به صورت معمول دارای قابلیت بررسی بلادرنگ رایانه شما می باشند بدین معنی که تمامی فعالیت های اجرا شده در رایانه توسط کاربر یا به صورت خودکار را بررسی می کنند و بر روی تمامی فعالیت های در حال انجام در دستگاه کاربر نظارت می کند.

بنابراین در صورتی که کاربر اقدام به وارد نمودن یک فایل به دستگاه از طریق لوازمی مانند دیسک های اکسترنال ، فلش USB و.. نماید یا اقدام به دانلود فایل از طریق سایت های مختلف نمایید نرم افزار های ضد ویروس  اقدام به بررسی و اسکن فایل های مورد نظر نموده تا از ایمن بودن آنها اطمینان حاصل نمایند.

نرم افزار های ضد ویروس به صورت معمول دارای دو راه جهت شناسایی بدافزار ها می باشند .

یکی از راه های شناسایی بدافزار های مختلف از طریق امضا آنها می باشد . هر نرم افزار رایانه ای دارای یک اثر انگشت و امضا می باشد که از طریق آن با توجه به وجود آن در دیتابیس ضد ویروس ها ، در صورت ورود آنها به دستگاه کاربر ، نرم افزار ضد ویروس آن را شناسایی می نماید .

برخی بدافزار ها اقدام به تقسیم خود در بخش های مختلف در یک فایل فشرده می نمایند اما در عین حال نرم افزار های امنیتی و ضد ویروس بروز قابل به شناسایی آنها می باشند.

راه معمول دیگر در راستای شناسایی بدافزار ها در دستگاه های کاربر بررسی رفتار نرم افزار ها و فعالیت های اجرا شده در دستگاه کاربر می باشد . نرم افزار های ضد ویروس با رفتارشناسی و بررسی رفتار نرم افزار ها ، در صورت مشکوک بودن و مشابه بودن رفتار نرم افزار مشابه با بدافزار ها اقدام به بررسی دقیق آن و تشخیص آن به صورت یک بدافزار می نماید.

راه حل بسیار پیشرفته دیگر که در حال حاضر مورد استفاده کمپانی های بزرگ قرار گرفته است machine learning می باشد بدین صورت که نرم افزار ضد ویروس نصب شده بر روی رایانه شما اقدام به بررسی و تحلیل کد های نرم افزار های در حال جرا و فایل های موجود می نماید و خود اقدام به تشخیص مخرب بودن یا نبودن آن می نماید .

 

ضدویروس های رایگان 

ضد ویروس های رایگان توسط کمپانی های معتبر ارائه محصولات در زمینه امنیت به کاربران ارائه شده و به صورت معمول دارای ویژگی های کمتر نسبت به ورژن های غیر رایگان همان نرم افزار ها می باشند اما عملیات پایه مانند اسکن فایل ها و بررسی فایل ها را انجام می دهند. در عین حال توصیه می شود همواره از نرم افزار ها ضد ویروس بروز و غیر رایگان استفاده نمایید تا بتوانید از تمامی ویژگی های یک نرم افزار آنتی ویروس قدرتمند استفاده نمایید .

نرم افزار های ضدویروس دارای انواع مختلفی می باشند که با توجه به نیاز کاربران ، هر کاربر می تواند از آنها استفاده نماید .

برای نمونه کمپانی ESET جهت محافظت از رایانه های شخصی و افراد دسته محصولات زیر را به ایشان ارائه نموده است :

ایست آنتی ویروس

ایست اینترنت سکیوریتی

ایست اسمارت پرمیوم

همچنین این کمپانی دارای محصولات دیگری جهت محافظت از کاربران در سطح شبکه مانند ایست اندپوینت سکیوریتی می باشد .

در حال حاضر دو کمپانی ESET و KASPERSKY دارای شهرت فراوانی در ایجاد نرم افزار های امنیتی بوده و کاربران همواره در حال انتخاب بین محصولات این دو کمپانی جهت تامین امنیت دستگاه خود می باشد .

 

در حال حاضر نرم افزار های ضد ویروس تنها یک ضد ویروس صرف نبوده و دارای ویژگی های بسیاری می باشد که به افزایش امنیت شما در دنیای آنلاین کمک می نماید .

برای نمونه قابلیت محافظت از شما در برابر فیشینگ و صفحات جعلی وب که توسط نرم افزار های ضد ویروس گسترش داده شده و به شما کمک می نماید مبادلات مالی خود را ایمن تر نموده و از اطلاعات شخصی و اطلاعات حساب های بانکی شما محافظت می نماید.

 

نرم افزار های ضدویروس بر روی دستگاه و سیستم عامل های مختلفی ارائه شده اند مانند سیستم عامل های ویندوز ، لینوکس ، مک ، اندروید و … با توجه به گسترش روزمره و محبوبیت این سیستم عامل ها افراد یا مجموعه هایی اقدام به ایجاد بدافزار ها در راستای دریافت و سرقت اطلاعات کاربران می نمایند.

 

پست قبلی

فیشینگ چیست ؟

پست بعدی

بدافزار چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
× پشتیبانی