کنترل والدین چیست؟

اصطلاح کنترل والدین که این روزها در برابر ویژگی بسیاری از نرم افزار های ضد ویروس ذکر شده است یکی از ویژگی های بسیارضروری و کاربردی در دنیای امروزه جهت محافظت از کودکان و فرزندان در دنیای آنلاین می باشد که به والدین اجازه می دهد از فرزندان خود در دنیای مجازی در برابر تهدیدات موجود حفاظت نموده و بر فعالیت آنها نظارت نمایند.

کنترل والدین

این روز ها با توجه به گسترش فضای مجازی ، تهدیدات بسیاری وجود داشته که حتی می تواند افراد بزرگسال را گمراه نموده و اطلاعات ایشان مانند اطلاعات شخصی ، اطلاعات حساب بانکی و اطلاعات موجود در دستگاه ایشان را مورد سرقت قرار دهد بنابراین گمراهی و به دام افتادن کودکان به صورت سهوی موضوعی می باشد که می بایست توسط والدین جدی گرفته شود.

شما در دنیای آنلاین در هر لحظه در معرض دریافت ایمیل های تبلیغاتی و اسپم ، ایمیل های با عنوان برنده شدن جایزه ، ایمیل های حاوی ضمیمه های نا امن و یا دانلود سهوی نرم افزار از وب سایت های غیر معتبر می باشید که می تواند باعث نفوذ یک بدافزار مانند یک باج افزار یا ویروس به رایانه یا دستگاه هوشمند شما شده و اطلاعات شما را تحت تاثیر قرار دهد.

با توجه به آشنایی کودکان با این فضا نیاز می باشد راه استفاده درست برای ایشان فراهم شده تا تجربه ناخوشایندی نیز در سنین پایین برای فرزندان شما ایجاد نشود.

قابلیت های اصلی ویژگی کنترل والدین

این قابلیت به والدین اجازه می دهد دسترسی به وب سایت هایی خاص را محدودی نمایند ، اجازه اجرا شدن برخی نرم افزار ها را از ایشان سلب نموده و حفاظت کاملی از ایشان انجام دهند زیرا این امکان وجود دارد با وجود دانش محدود فرزندان ایشان در دام ایمیل های جعلی ، صفحات وب جعلی و تبلیغاتی غیر واقعی افتاده و هکر ها اقدام به سرقت اطلاعات ایشان نمایند.

همچنین این قابلیت به والدین اجازه می دهد در برابر محتواهای غیراخلاقی یا محتواهایی که مناسب سن فرزندان نباشد از ایشان محافظت نموده تا فرزندان به صورت ناخواسته در مسیر های اشتباه وارد نشوند.

علاوه بر حفاظت از فرزندان در برابر وب سایت ها و پیام های نامناسب با استفاده از قابلیت کنترل والدین زمان فعالیت فرزندان نیز قابل کنترل می باشد . با توجه به گسترش رو به رشد دنیای مجازی و استفاده فرزندان از تکنولوژی جهت انجام امور روزمره مانند آموزش ، استفاده بیش از حد از این تکنولوژی نیز می تواند باعث خطراتی برای فرزندان شما شود.

برای نمونه برای شما پیش آمده است که در جستجو های روزمره با پیام های تبلیغاتی یا بنر های تبلیغاتی روبرو می شوید که حاوی محتویات مناسبی مانند استفاده از سایت های قمار و شرطبندی ، وب سایت های غیر اخلاقی و محتویات مضر دیگر می باشد بنابراین فرزندان می توانند به صورت ناخواسته وارد چنین محیط هایی و مسیر های نامناسب شوند. با توجه به این ویژگی شما می توانید فرزندان خود را در یافتن محتوای مناسب به دور از حاشیه ها و فضای نا امن وجود کمک نمایید .

نکته بسیار مهم دیگر در قابلیت کنترل والدین بررسی زمان استفاده از رایانه های شخصی و اتصال به اینترنت توسط فرزندان می باشد . یکی از معضلات بسیار مهم در دنیای امروز اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی می باشد . استفاده بیش از حد و اعتیاد به استفاده از این فضا می تواند باعث ایجاد مشکلات فراوانی در زمینه ارتباطات ، سبک زندگی و مشکلات آتی برای فرزندان شما شود بنابراین استفاده از زمانبندی جهت محدودیت زمان استفاده از دنیای مجازی نیز می تواند جهت غلبه بر مشکل اعتیاد فرزندان شما مفید بوده تا تنها در زمان های مد نظر شما اقدام به استفاده از این فضا نمایند.

علاوه بر کنترل فضای مجازی زمان بندی استفاده از رایانه های شخصی ، دستگاه ها و نرم افزار ها نیز با استفاده از قابلیت کنترل والدین قابل کنترل می باشد .

در حال حاضر نرم افزار های ضد ویروس دارای ابزار های کاملی جهت کنترل فعالیت فرزندان در فضای مجازی می باشند تا شما بتوانید فرزندان خود را در یک محیط سالم و استفاده صحیح از دنیای مجازی کنترل نموده و آنها را به این مسیر هدایت نمایید.

همچنین همواره توصیه می شود از یک نرم افزار بروز ، مطمئن و اصل استفاده نمایید تا بتوانید از ویژگی های آن به صورت کامل استفاده نمایید .

در حال حاضر نرم افزار های امنیتی ارایه شده توسط کمپانی های ESET و KASPERSKY این قابلیت را به صورت کامل پشتیبانی می نمایند و در صورت تمایل می توانید از یکی از محصولات این شرکت ها مانند موارد زیر استفاده نمایید :

 

پست قبلی

بدافزار چیست ؟

پست بعدی

جاسوس افزار چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
× پشتیبانی