اسپای ور چیست؟

spyware چیست؟

در پاسخ به سوال اسپای ور چیست؟ باید بگوییم Spyware نوعی نرم افزار مخرب — یا بدافزار — است که بدون اطلاع کاربر نهایی بر روی یک دستگاه محاسباتی نصب می شود. این نرم افزار به دستگاه حمله می کند، اطلاعات حساس و داده های استفاده از اینترنت را می دزدد و آن را به تبلیغ کنندگان، شرکت های داده یا کاربران خارجی ارسال می کند.

هر نرم افزاری را می توان به عنوان جاسوس افزار طبقه بندی کرد که بدون مجوز کاربر دانلود شود. جاسوس افزار بحث برانگیز است زیرا، حتی زمانی که به دلایل نسبتاً بی ضرر نصب می شود، می تواند حریم خصوصی کاربر نهایی را نقض کند و پتانسیل سوء استفاده را دارد.

نرم افزارهای جاسوسی یکی از رایج ترین تهدیدات برای کاربران اینترنت است. پس از نصب، فعالیت اینترنت را کنترل می کند، اعتبار ورود به سیستم را ردیابی می کند و اطلاعات حساس را جاسوسی می کند. هدف اولیه نرم افزارهای جاسوسی معمولاً به دست آوردن شماره کارت اعتباری، اطلاعات بانکی و رمز عبور است.

اما از نرم افزارهای جاسوسی نیز می توان برای ردیابی موقعیت مکانی افراد استفاده کرد، همانطور که در مورد استالکرورها صدق می کند. این نوع از نرم افزارهای جاسوسی که اغلب توسط همسران حسود، شرکای سابق و حتی والدین نگران به صورت مخفیانه روی تلفن های همراه نصب می شود، می تواند موقعیت فیزیکی قربانی را ردیابی کند، ایمیل ها و پیام های او را شنود کند، تماس های تلفنی آنها را شنود کند و مکالمات را ضبط کند و به داده های شخصی دسترسی پیدا کند. ، مانند عکس ها و فیلم ها.

راه های شناسایی اسپای ورها

شناسایی نرم افزارهای جاسوسی ممکن است دشوار باشد. اغلب، اولین نشانه ای که کاربر دارد مبنی بر اینکه دستگاه محاسباتی به نرم افزارهای جاسوسی آلوده شده است، کاهش محسوس در سرعت اتصال پردازنده یا شبکه و – در مورد دستگاه های تلفن همراه – مصرف داده و عمر باتری است. از ابزارهای ضد جاسوسی می توان برای جلوگیری یا حذف نرم افزارهای جاسوسی استفاده کرد. آن‌ها می‌توانند با اسکن داده‌های شبکه و مسدود کردن داده‌های مخرب، در زمان واقعی محافظت کنند، یا می‌توانند اسکن‌هایی را برای شناسایی و حذف نرم‌افزارهای جاسوسی از قبل روی یک سیستم اجرا کنند.

چگونه یک سیستم به spyware آلوده می شود؟

برنامه های جاسوس‌افزاری می‌تواند بر هر رایانه شخصی، مک، iOS یا دستگاه اندروید تأثیر بگذارد. برخی از رایج ترین راه های آلوده شدن رایانه ها شامل موارد زیر است:

 • دزدی رسانه ای مانند بازی ها، ویدیوها و موسیقی با دانلود و توزیع محتوای دیجیتال دارای حق چاپ بدون مجوز؛
 • دانلود مطالب از منابع ناشناخته؛
 • پذیرش تبلیغات پاپ آپ؛ و
 • باز کردن پیوست های ایمیل از فرستندگان ناشناس

انواع نرم افزارهای جاسوسی

انواع مختلفی از نرم افزارهای جاسوسی وجود دارد که ممکن است با آنها روبرو شوید:

نرم افزارهای جاسوسی داخلی که اغلب به طور قانونی برای نظارت بر استفاده از رایانه در محل کار یا توسط والدین برای پیگیری عادات تلفن همراه فرزندانشان استفاده می شود. برنامه‌هایی که گوشی هوشمند شما را در صورت گم شدن یا دزدیده شدن ردیابی می‌کنند، نمونه دیگری از جاسوس‌افزارهای داخلی با استفاده مشروع هستند.

جاسوس افزار نظارتی اطلاعات شخصی شما را از رایانه شما جمع‌آوری می‌کند و برای شخص ثالث ارسال می‌کند. این می تواند شامل اعتبارنامه هایی مانند رمز عبور و اطلاعات کارت اعتباری شما باشد.

ابزارهای تبلیغاتی مزاحم یا جاسوس افزارهای تجاری، که برای جمع آوری اطلاعات در مورد شما برای تبلیغات هدفمند استفاده می شود. همچنین می تواند شما را در معرض تبلیغات به صورت پاپ آپ یا تبلیغات درون برنامه ای روی تلفن همراه خود قرار دهد.

نرم افزار جاسوسی Keylogger که ضربه های کلید کامپیوتر شما را ضبط می کند و آنها را برای شخص ثالث ارسال می کند. به خصوص شنیع، می تواند اعتبار ورود به سیستم، اطلاعات بانکی یا سایر اطلاعات حساس را جمع آوری کند.

راه های جلوگیری از آلوده شدن سیستم به اسپای ور

حفظ شیوه های سختگیرانه امنیت سایبری بهترین راه برای جلوگیری از جاسوس افزارها است. برخی از بهترین شیوه ها شامل موارد زیر است:

 • فقط دانلود نرم افزار از منابع قابل اعتماد؛
 • خواندن همه افشاها هنگام نصب نرم افزار؛
 • اجتناب از تعامل با تبلیغات پاپ آپ؛
 • به روز ماندن با به روز رسانی ها و وصله های مرورگر، سیستم عامل (OS) و نرم افزارهای کاربردی؛
 • باز نکردن پیوست های ایمیل یا کلیک کردن بر روی پیوندهای فرستنده ناشناس؛
 • استفاده از نرم افزار آنتی ویروس قابل اعتماد و معتبر
 • فعال کردن احراز هویت دو مرحله ای (2FA) در صورت امکان.

آنتی اسپای ور چیست؟

anti spyware نرم افزار ضد جاسوس افزار نوعی برنامه است که برای جلوگیری و شناسایی نصب برنامه های جاسوسی ناخواسته و حذف آن برنامه ها در صورت نصب طراحی شده است. تشخیص ممکن است بر اساس قوانین یا بر اساس فایل های تعریف دانلود شده باشد که برنامه های جاسوس افزار فعال فعلی را شناسایی می کند.

چگونه نرم افزارهای جاسوسی را حذف می کنید؟

به منظور حذف نرم افزارهای جاسوسی، صاحبان دستگاه ها باید ابتدا تشخیص دهند که جاسوس افزار در سیستم آنها وجود دارد. چندین علامت وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید که می تواند نشان دهنده وجود یک حمله باشد. شاخص ها شامل موارد زیر است:

دستگاه کندتر از حد معمول کار می کند.

دستگاه به طور مداوم خراب می شود.

تبلیغات پاپ آپ چه کاربر آنلاین یا آفلاین باشد ظاهر می شوند.

فضای دیسک سخت (HD) دستگاه شروع به اتمام می کند.

اگر کاربران تشخیص دهند که جاسوس افزار سیستم را آلوده کرده است، باید مراحل زیر را انجام دهند:

اتصال اینترنت را قطع کنید.

لیست برنامه های دستگاه را بررسی کنید تا ببینید آیا نرم افزارهای ناخواسته در لیست هستند یا خیر. اگر چنین است، حذف آن را از دستگاه انتخاب کنید. پس از حذف برنامه، کل سیستم را ریبوت کنید.

اگر مرحله بالا جواب نداد، با استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس معتبر، سیستم را اسکن کنید. اسکن باید برنامه های مشکوک را پیدا کند و از کاربر بخواهد نرم افزار را تمیز، قرنطینه یا حذف کند.

کاربر همچنین می تواند یک ابزار حذف ویروس یا ابزار ضد جاسوسی را دانلود کرده و به آن اجازه دهد تا از طریق سیستم اجرا شود.

اگر هیچ یک از مراحل بالا جواب نداد، کاربر باید در حالت ایمن به HD دستگاه دسترسی داشته باشد. با این حال، این به ابزاری نیاز دارد که کاربر را قادر می سازد به پوشه های نرم افزارهای جاسوسی دسترسی داشته باشد و آنها را به صورت دستی حذف کند. در حالی که این امر پیچیده به نظر می رسد، فرآیند فقط چند دقیقه طول می کشد.

نرم افزارهای جاسوسی در دستگاه های تلفن همراه نیز می توانند برای استفاده از برنامه های امنیتی اسکن شوند. دارندگان دستگاه های تلفن همراه همچنین می توانند از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنند و سپس دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنند.

ابزارهای ضد جاسوسی

بعد از پاسخ به سوال اسپای ور چیست نوبت به بررسی ابزارهای ضد جاسوسی می رسد. برخی از ابزارهای ضد جاسوسی فقط زمانی کار می کنند که اسکن به صورت دستی شروع شود، در حالی که برخی دیگر به طور مداوم در حال اجرا و نظارت بر فعالیت رایانه هستند تا مطمئن شوند که نرم افزارهای جاسوسی نمی توانند اطلاعات کاربر را ضبط کنند. کاربران باید هنگام دانلود ابزارهای ضد جاسوسی محتاط باشند و فقط ابزارها را از سایت های معتبر دانلود کنند. بررسی های محصول همچنین می تواند به کاربران کمک کند تا مشخص کنند کدام ابزار برای تشخیص و حذف اسپایورها امن ترین هستند.

Malwarebytes

یک ابزار ضد بدافزار و جاسوس‌افزار است که می‌تواند نرم‌افزارهای جاسوسی را از Windows، macOS، Chrome OS، Android و iOS حذف کند. Malwarebytes می تواند فایل های رجیستری، برنامه های در حال اجرا، HD و فایل های فردی را اسکن کند. هنگامی که یک برنامه جاسوسی شناسایی شد، کاربر می تواند آن را قرنطینه کرده و حذف کند. با این حال، کاربران نمی توانند برنامه های اسکن خودکار را تنظیم کنند.

Trend Micro HouseCall

یکی دیگر از ابزارهای ضد جاسوسی است که نیازی به نصب کاربر ندارد، بنابراین از حداقل منابع پردازنده و حافظه و فضای دیسک استفاده می کند. با این حال، مانند Malwarebytes، کاربران نمی توانند اسکن خودکار را تنظیم کنند.

Windows Defender

یک محصول ضد بدافزار مایکروسافت است که در سیستم عامل Windows 10 تحت Windows Defender Security Center گنجانده شده است. این نرم افزار یک ابزار ضد بدافزار سبک وزن است که در برابر تهدیداتی مانند نرم افزارهای جاسوسی، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم و ویروس ها محافظت می کند. Windows Defender شامل ویژگی هایی مانند محافظت در برابر سایت های فیشینگ، تشخیص تهدید در زمان واقعی و کنترل های والدین است. کاربران Windows Defender می توانند اسکن های سریع و کامل خودکار را تنظیم کنند و همچنین هشدارهایی را برای موارد با اولویت کم، متوسط، زیاد و شدید تنظیم کنند.

نمونه های رایج نرم افزارهای جاسوسی چیست؟

بعد از این که درک کردید اسپای ور چیست به نمونه های شناخته شده نرم افزارهای جاسوسی که شامل موارد زیر است می پردازیم

CoolWebSearch از آسیب پذیری های امنیتی موجود در اینترنت اکسپلورر برای کنترل، تغییر تنظیمات و ارسال اطلاعات مرور به نویسندگان نرم افزارهای جاسوسی استفاده می کند.

DarkHotel یک نرم افزار جاسوسی فیشینگ نیزه ای است که به طور انتخابی از طریق شبکه Wi-Fi هتل به بازدیدکنندگان هتل تجاری حمله می کند.

Emotet یکی از رایج ترین تهدیدها در دهه 2010 بود. به عنوان یک تروجان عمل کرد که اعتبار بانکی را از قربانیان خود ربود.

Gator معمولا در نرم افزارهای اشتراک گذاری فایل یافت می شود. عادات وبگردی قربانی را کنترل می کند تا تبلیغات هدفمندتری را به کاربر ارائه دهد.

TIBS Dialer کامپیوتر کاربر را از خطوط تلفن محلی جدا می کند و آن را به شماره تلفنی که برای دسترسی به وب سایت های مستهجن طراحی شده است وصل می کند.

Zlob خود را بر روی رایانه بارگیری می کند تا ضربات کلید را ضبط کند و تاریخچه مرور کاربر را جستجو کند.

سخن آخر

در این مقاله آموزشی سعی کردیم به سوال اسپای ور چیست و معرفی کامل اسپای ورها و خطراتی که می تواند به همراه داشه باشد صحبت کنیم. یکی از بهترین راه برای جلوگیری از آلوده شدن دستگاه به Spyware یا حداقل شناسایی آن ها استفاده از آنتی ویروس های معتبر می باشد. هم چنین شما می توانید برای حفاظت از تلفن همراه خود نیز از آنتی ویروس موبایل مانند آنتی ویروس موبایل اندروید پادرا PRO استفاده کنید. علاوه بر آنتی ویروس ها شما می توانید از نرم افزارهای مخصوص که به آن ها unti-spyware گفته می شود استفاده کنید.

 

 

پست قبلی

اسپم چیست ؟

پست بعدی

بهترین آنتی ویروس جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

هنوز حسابی ندارید؟

یک حساب کاربری ایجاد کنید
× پشتیبانی